Deprecated: Joomla\Input\Input implements the Serializable interface, which is deprecated. Implement __serialize() and __unserialize() instead (or in addition, if support for old PHP versions is necessary) in /home/zsszprot/public_html/sp1/libraries/vendor/joomla/input/src/Input.php on line 41

Deprecated: Return type of Joomla\Input\Input::count() should either be compatible with Countable::count(): int, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/zsszprot/public_html/sp1/libraries/vendor/joomla/input/src/Input.php on line 170

Deprecated: Joomla\CMS\Input\Input implements the Serializable interface, which is deprecated. Implement __serialize() and __unserialize() instead (or in addition, if support for old PHP versions is necessary) in /home/zsszprot/public_html/sp1/libraries/src/Input/Input.php on line 31

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/zsszprot/public_html/sp1/libraries/src/Uri/Uri.php on line 143

Deprecated: explode(): Passing null to parameter #2 ($string) of type string is deprecated in /home/zsszprot/public_html/sp1/libraries/vendor/joomla/application/src/Web/WebClient.php on line 372
Katarzyna Kozik - Irlandia

Deprecated: htmlspecialchars(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/zsszprot/public_html/sp1/templates/shaper_helix3/html/modules.php on line 21

11 szprotawa herb

Deprecated: json_decode(): Passing null to parameter #1 ($json) of type string is deprecated in /home/zsszprot/public_html/sp1/plugins/system/helix3/core/classes/menu.php on line 290

Katarzyna Kozik - Irlandia

Kozik11 Katarzyna Kozik - nauczyciel języka angielskiego

Kurs: Content and Language Integrated Learning w Cork (Irlandia)

Termin: lipiec - sierpień 2019 r.

Moje wakacje w roku 2019 po raz kolejny związane były z ciekawą przygodą – szkoleniem CLIL w ramach Erasmus+ mobilność. CLIL z angielskiego Content and Language Integrated Learning, oznacza nauczanie zintegrowane, czyli nauczanie poszczególnych przedmiotów w języku angielskim.  W dniach 29  lipca do 9 sierpnia wzięłam udział w kursie przeprowadzonym przez Cork English College w Cork, Irlandia.

Po raz kolejny miałam możliwość doświadczyć fantastycznych ludzi – native speaker’ów języka angielskiego. Głównym celem kursu było rozwinięcie umiejętności z języka angielskiego w trakcie odkrywania głównych założeń nauczania zintegrowanego. Ponadto, kurs był doskonałym źródłem informacji w jaki sposób łączyć nauczanie języka oraz przedmiotu w ramach jednej lekcji oraz jak wzbogacić materiały dydaktyczne używane przez uczniów w klasie.

Irlandia powitała mnie piękną pogodą i niesamowitą niespotykaną wcześniej zielenią – stąd już wiem, czemu Irlandię nazywają Szmaragdową Wyspą. Cały kraj spowity jest niesamowitą zielenią o którą miasta Irlandii dbają szczególnie.

Zajęcia  odbywały się w 15-osobowej wielonarodowej grupie. Poznałam nauczycieli z Włoch, Niemiec, Rosji oraz Hiszpanii. Pierwszy dzień obfitował w ciekawe zabawy integracyjne dzięki którym mieliśmy okazję się bliżej poznać. Kolejne były przepełnione aktywnymi zajęciami prowadzonymi przez dwie główne trenerki i dotyczyły metodyki nauczania języka angielskiego oraz dodatkowych przedmiotów. Zajęcia podzielone były na dwa bloki zajęciowe. Ranne zajęcia dotyczyły wspomnianych już zagadnień metodycznych, a popołudniowe wzbogaciły mnie o informacje dotyczące kultury Irlandii, w tym nauki języka irlandzkiego, który okazał się niełatwy. W trakcie zajęć metodycznych poznałam liczne ćwiczenia bądź zabawy, które mogę zastosować jako rozgrzewki języka na początku lekcji języka angielskiego. Najciekawsze jednak były te zajęcia, na których prezentowano nam jak uczyć różnych przedmiotów dydaktycznych w języku angielskim, jak wprowadzić słownictwo tak, aby było ono ciekawe dla uczniów i by uczniowie sami mogli zastosować je w praktyce. Oprócz słownictwa czy gramatyki, nasze zajęcia skupiały się również na rozwoju czterech sprawności uczniów, tj. pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie. Wiele poznanych zadań, zabaw czy technik jest na tyle uniwersalnych, że stosuję je już od września na swoich zajęciach. Zajęcia były źródłem licznych inspiracji i pomysłów, ale również dostarczały informacji z zakresu technologii informacyjnej, którą możemy zastosować w trakcie lekcji, aby stały się one jeszcze ciekawsze dla naszych uczniów.

Moje obcowanie z językiem i kulturą odbywało się nie tylko w ramach zajęć, ale również w ramach wycieczek fakultatywnych. Pierwszą wycieczką w jakiej wzięłam udział była wycieczka w ramach której oprowadzono nas po mieście i zaprezentowano główne i ważniejsze miejsca w mieście. Był to bardzo miło spędzony czas, który pomógł mi poznać miasto, ale i zintegrować się z grupą. W trakcie weekendu odbyły się dwie, dłuższe wycieczki. Pierwsza z nich do zamku Bunratty, najprawdziwszej i dobrze zachowanej twierdzy, która dzisiaj stanowi rodzaj skansenu,  gdzie znajduje się kilkadziesiąt irlandzkich domów epoki wiktoriańskiej. Druga wycieczka miała charakter objazdowy. Zwiedziliśmy kilka miast, położonych wzdłuż wschodniego wybierza, tj. Klonakilty. Dotarliśmy również na najpiękniejszą plażę w Irlandii, gdzie mieliśmy możliwość zamoczyć stopy w Oceanie Atlantyckim, który okazał się dużo cieplejszy niż nasze morze.

Choć te dwa tygodnie minęły niemiłosiernie szybko, jednak wyposażyły mnie w ogromne doświadczenie, wiedzę i umiejętności. Poznałam niesamowitych ludzi, z różnych regionów Europy. Miałam okazję poprawić swoje umiejętności z zakresu nie tylko metodyki, ale i języka angielskiego. W pracy nauczyciela taki kurs jest nieopisaną szansą na rozwój osobisty, podniesienie własnych kwalifikacji, a także wzmocnienia swojej pozycji jako nauczyciela. Szczerze polecam taką przygodę.

Nasza lokalizacja

Nasz kanał YouTube